Bildikleriyle Amel Etmeyenler


Kur’an der ki “Bildikleriyle amel etmeyenler, kitap yüklü eşekler gibidirler” Günümüzde bu ayet genelde Namaz, Oruç, Zekât ve Kur’an Okumak gibi eylemler için kullanılırken ders çalışmak, ilim öğrenmeye çalışmak gibi eylemler hep göz ardı edilir. Oysa İslam Âleminin geri kalmasının başlıca sebeplerinden biridir ilim, bilim ve okumakta geri kalmak.

Sadece bu yönlü de bakmamak lazım tabi olaya. Bir Müslümanın olaylara bakış açısı onlarca pencereden olmak zorundadır. Yaşadığı ve yaymakla yükümlü olduğu İslam dini bunu gerektirir. Gerek İslam’ı yanlış tanıtmamak adına, gerek İnsanların Müslümanlara cephe almaması adına olaylara çoklu bakış açısı bir gerekliliktir.

Bugün değinmek istediğim konu ise yukarı da belirttiğim Cuma Suresi 5. Ayetine bambaşka bir bakış açısı ile bakılması… Ayet gayet açık; eğer bir konuda bilginiz varsa bununla amel etmeniz bir Kur’an hükmüdür.

Peki, gerçekten her konuda yapıyor muyuz bunu? Mesela din ile siyaseti birbirine karıştırmamak lazım diyenler; dinde böyle bir hüküm varken siyaseti enine boyuna ölçüp biçip öyle oy kullanmak gerekmez mi?

Mesela son referandumda hayır oyu kullanan insanların birçoğu yalan beyanlarla kandırılırken, İslami çizgide olduğunu belirten partilerin aynı tarafta olması hangi mantıklı sebeple açıklanabilir? Ve bu insanlar onca bildiklerine rağmen bu insanlarla anlaşma yoluna giderken hiç mi düşünmediler yukarıda ki ayetin hükmünü? Eğer düşünmedilerse bu nasıl bir İslami çizgidir, yok düşündülerse ikinci bir İslam dini mi var (haşa)?

Değerli Kardeşlerim bu olayı sadece bir siyasi parti üzerinden incelemekte yanlış olur. Eğer yüreğimizde Allah korkusu taşıyıp ve niyetimize sadece O’nun rızasını alıyorsak, gidip oy kullanırken önceki yıllar muhakkak araştırmamız ve bilmemiz gerekir. Çünkü geçmişte yapılan icraatları ve sahtekârlıkları bilmeden ülkenin refahı için oy kullandığını belirtmek sadece kendini kandırmaktır. Allah’ın rızasını kazanmak için yaşayan bir insanın böyle bir hataya düşmemesi ve insanları düşürmemesi gereklidir. Yoksa Maazallah yarın mahşer günü ülkeye zarar vermekten yargılanırsak kurtuluşumuz zor olabilir. Bir oy bu kadar önemli mi demeyin 1 oyla kaybedilen belediyelere daha bir önce ki seçimde şahit olduk.

Konuyu daha da açmak gerekirse internette yer alan bir video da zamanın Başbakanı Süleyman Demirel kendisinden önceki hükümet için şu cümleleri kullanmaktadır: Benden önce ki hükümet 4 yılda sadece 240 kilometre yol yapmıştır. Bu da demek oluyor ki yılda sadece 30 kilometre yol yapılmıştır.” Şimdi geçmişte böyle bir olaya şahit olan vicdan sahibi bir insanın Ak Parti hükümetinin iktidarı boyunca bölünmüş yolları 3’e katlaması konusunda bildiğiyle amel etmemesi Kur’an’a ters düşmektedir.

Ayrıca borç batağında ki bir ülkenin bir anda ilköğretim ve lise kitaplarını bedava dağıtması, hastane ve ilaç kuyruklarını bitirmesi, dağların delip tüneller açması, Marmaray gibi asrın projelerini yapması, evsiz insanlar için konutlar dikmesi, borçlarını bitirip gelecek nesillerini borç batağı içerisinde dünyaya gelmesini engellemesi ve daha birçok icraat yapan bir hükümet varken geçmişinde ülkeye hiçbir şey kazandıramamış partilere ve vizyonunu kaybeden partilere oy veren insanlar elbette bildikleriyle amel etmemekte ve bu davranışlarıyla yaptıklarından sorumludurlar. Lütfen Allah’ın rızası ve ülkenin geleceği için 2019’da sorumluluklarımızı daha iyi bilelim ve bizleri adım adım İslam Dünyasının umudu haline getiren insanlara gereken değeri verelim. Verelim ki Ecdadımız Osmanlı'nın 600 yıl boyunca küffara attığı tokadı, 100 yıl arayla tekrar suratlarında hissetsinler.

Dua ile kalın…


Kaynak: http://bihavadis.com/yazarlar/cuma-bozkurt/modern-terorizm-yuvalari-universiteler/19/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederiz.Lütfen Argo Kelimeler Kullanmayınız.

Polislik Mülakat Soruları Arşivi