Böyle Dedi Zerdüşt


"Böyle Dedi Zerdüşt" Nietzsche'nin tüm yapıtları arasında en çok tartışma yaratan eseridir. Özellikle "üstinsan" vizyonu 19. yüzyılın doksanlı yılları arasında Nietzsche'nin çağdaşları arasında büyük bir etki yaratmıştır. Edebiyat ve müzik alanında güç ve zafer isteminin sembolü olarak üstinsan işlenmiştir. Karl Bleibtreu Napolyon Dramı'nda üstinsanı (1897) işlerken, Karl Strauss "Böyle Dedi Zerdüşt" adlı bir senfoni bestelemiştir (1896).

Zerdüşt mitosu o kadar yayılır ki I. Dünya Savaşı'na katılan şehit askerlerin evlerine gönderilen künye ve saatlerinin yanında bir de Nietzsche'nin Zerdüşt'ünün bulunduğu söylenir.

Nietzsche'nin bu en ünlü, en çok tartışılan, çok değişik açılardan yorumlanan eseri, yeni bir kutsal kitap olarak algılanmış, bir yandan göklere çıkartılırken diğer yandan kıyasıya eleştirilmiştir. Eser bilinen anlamda bir felsefi ya da edebi yapıt değildir. Hiçbir eserde burada olduğu kadar dini kitaplara atıfta bulunulmamıştır. Nietzsche kendisi de eserini "geleceğin İncil'i" olarak nitelendirmiştir. "Öyle ki inançlı insanın İncil'de bulduğu şeyi, Nietzsche artık Allah'a ve ahirete inanmayan yüzyıl insanına bu eserde vermek ister." Ve nasıl İsa inananlarının karşısına çıkmadan önce çöle çekilmişse, Zerdüşt de halka hitap etmeden önce dağlarda yalnızlığa çekilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederiz.Lütfen Argo Kelimeler Kullanmayınız.

Polislik Mülakat Soruları Arşivi